سه شنبه, 11 آذر 1399 14:26

مردم بسیاری از توصیه‌های قرآن در خصوص غضب را رعایت نمی‌کنند

الگوهای دینی و مذهبی به درستی به جوانان معرفی شوند

حجت‌الاسلام جعفری فراهانی: مردم بسیاری از توصیه‌های قرآن در خصوص غضب را رعایت نمی‌کنند/ الگوهای دینی و مذهبی به درستی به جوانان معرفی شوند

شفقنا- دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع)با بیان اینکه مردم بسیاری از توصیه‌های قرآن در خصوص خشم و غضب را رعایت نمی‌کنند، اظهار کرد: ما انسان‌های مسلمان که پیروان اسلام و حضرت محمد(ص) هستیم باید همانند آن حضرت رفتار کنیم. زیرا تمام دستوراتی که در قرآن به پیامبر(ص) داده شده، تمامی مسلمانان را شامل می‌شود.

 

حجت الاسلام عباس جعفری فراهانی در گفت و گو با خبرنگار شفقنا در رابطه با ضرورت کنترل خشم و غضب در جامعه، اظهار کرد: در مبانی دینی و همچنین نگاه روانشناسان، خشم و غضب، حالتی هیجانی توصیف شده است که به صورت بالقوه در انسان ایجاد می‌شود و اساسا خشم و غضب مفید نیست ولی می‌توان استفاده‌های مثبتی مثل دفاع شخصی از جان، مال، عقیده و وطن از آن داشت.

اگر انسان مورد تحقیر و تبعیض قرار بگیرد باعث خشم او می‌شود

او در ادامه به عوامل ایجاد خشم در انسان اشاره کرد و گفت: عواملی که باعث به وجود آمدن خشم و غضب در انسان می‌شود زیاد است که یکی از آنها، تهدید شدن انسان است. تحقیر کردن، دیگر عاملی است که باعث خشم انسان می‌شود؛ یا اگر انسان‌ها مورد تبعیض قرار بگیرند، خشمگین می‌شوند. یا اگر در عهد و پیمان‌هایی که با هم بستند، مورد فریب قرار بگیرند، باعث عصبانیت و خشم آنها می‌شود. همینطور اگر در کلام و سخن دیگران، مباحثی به ما نسبت داده شود که آن صفات در انسان نباشد و یا غلوّ آمیز باشد، باعث خشم و عصبانیت می‌شود. حتی حادثه ای که باعث ترس شود، خشم انسان را  برمی‌انگیزد.

جعفری فراهانی تصریح کرد: خداوند در آیه ۱۳۴ سوره آل عمران، صفات انسان‌های مومن، صادق و صالح را اینگونه بیان می‌کند: «الَّذینَ یُنْفِقُونَ فِی السَّرَّاءِ وَ الضَّرَّاءِ وَ الْکاظِمینَ الْغَیْظَ وَ الْعافینَ عَنِ النَّاسِ وَ اللَّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنینَ»، آنهایی که از مال خود در حال وسعت و تنگدستی انفاق کنند و خشم خود فرونشانند و از (بدیِ) مردم درگذرند و خدا دوستدار نیکوکاران است. خداوند در اینجا از ما خواسته است که در رفتارها و در تعاملات انسانی و اجتماعی، خشم خود را فرو ببریم و این صفت نیکویی است. البته در مواردی هم هست که غضب، تحسین شده است؛ مثلا غضب در مقابل کفار و مشرکین و کسانی که به جان و مال انسان‌ها تجاوز می‌کنند، اشکالی ندارد؛ همچنین که قرآن می فرماید: «َشِدَّاءُ عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ»، کسانی که با او هستند در برابر کفّار سرسخت و شدید و در میان خود مهربانند.

افراط در خشم بسیار ناپسند است

او در ادامه به ۳ حالت خشم اشاره کرد و گفت: گاه غیظ و غضب حالت تفریط را دارد یعنی با جبن و ترس همراه است که این نوع غضب، نکوهیده شده است. نوع دوم، افراط در غضب است؛ یعنی زمانی که انسان نتواند خشم خود را کنترل کند و دست به حالت غیرانسانی بزند دچار حالت افراطی شده است و افراط در خشم بسیار ناپسند است. حالت سوم که مورد تحسین قرار گرفته است اعتدال در خشم است یعنی به این معنا که انسان در خشم و غضب خود اعتدال را مراعات کند.

یکی از بهترین حالت های کنترل خشم آرام سازی و کنترل نفس است

دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) در خصوص راهکارهای کنترل خشم در دیدگاه های دینی و روانشناسان، اظهار کرد: یکی از شیوه‌های کنترل خشم این است که انسان لحظه‌ای تفکر کرده و نفسش را کنترل کند. چون نفس ما انسان‌ها، ویژگی‌هایی دارد که اگر انسان آن را رها کند، به اعمال و رفتارهای نادرستی می انجامد. پس یکی از بهترین حالت های کنترل خشم، آرام سازی و کنترل نفس است. شیوه دوم این است که رفتار اولیه ای که باعث ایجاد خشم و غضب شده است را تجزیه و تحلیل کند.

جعفری فراهانی در ادامه افزود: یکی از شیوه های دیگر این است که انسان‌ها، گذشت داشته باشند. خداوند در  آیه ۸۵ سوره حجر به پیامبر(ص) می فرماید: «وَمَا خَلَقْنَا السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَمَا بَیْنَهُمَا إِلَّا بِالْحَقِّ وَإِنَّ السَّاعَهَ لَآتِیَهٌ فَاصْفَحِ الصَّفْحَ الْجَمِیلَ»، ما آسمان ها و زمین و هر چه را که در بین آنهاست جز به حق (و برای مقصودی صحیح و حکمتی بزرگ) خلق نکرده‌ایم و البته ساعت قیامت خواهد آمد، اکنون تو (ای رسول ما، از این منکران) نیکو در گذر. (یعنی انرژی مثبت از خودت نشان داده و مبادا خشم و غضبی که در شما ایجاد شده، باعث رفتار ناشایستی شود).

تمام دستوراتی که در قرآن به پیامبر(ص) داده شده، تمامی مسلمانان را شامل می‌شود

دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) بیان کرد: ما انسان‌های مسلمان که پیروان اسلام و حضرت محمد(ص) هستیم باید همانند آن حضرت رفتار کنیم. زیرا تمام دستوراتی که در قرآن به پیامبر(ص) داده شده، تمامی مسلمانان را شامل می‌شود. یکی دیگر از شیوه‌های کنترل خشم، جا بجایی انسان است؛ یعنی اگر  فرد خشمگین، ایستاده است و عصبانی شده حالت خود را تغییر دهد و بنشیند و نشستن یکی از شیوه‌هایی است که روان شناسان در کنار نوشیدن آب به آن تاکید دارند. حتی در دستورات دینی داریم که انسان مسلمان اگر عصبانی شد وضو بگیرد که باعث ایمن سازی او می‌شود. شیوه دیگر حرف زدن انسان است که مباحث و مشکلات را در سینه خود حبس نکند؛ البته باید سعی کند با درست حرف زدن، علت ایجاد غضب در خود را پیدا کند.

او تصریح کرد: انسان‌ها به طور معمول دچار خشم و غضب می‌شوند که طبیعی است و خدا این روحیات را در انسان گذاشته تا او را آزمایش کند؛ لذا باید تلاش کنیم تا با عمل به دستورات دینی، صحیح ترین و درست ترین راه حل برای جلوگیری از غضب را اتخاذ کنیم. چنانچه پیشوایان دینی، ائمه و اولیای معصومین(ع) هم، ما را سفارش به رفتارهای درست انسانی کرده‌اند. البته خشم و غضب اگر کنترل نشود نتایج منفی زیادی به دنبال دارد و باعث می‌شود انسان به اهداف خود در زندگی نرسد و حتی بعضا باعث مرگ انسان‌ها می‌شود؛ مثلا در نزاع‌های خیابانی که به دلیل رعایت نکردن مقررات اتفاق می‌افتد بعضا باعث مرگ و میر انسان‌ها می‌شود.

مردم بسیاری از توصیه‌های قرآن در خصوص غضب را رعایت نمی‌کنند

دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار کرد: در مقابل هم خشم و غضب اگر کنترل شود باعث بقای نسل بشر می‌شود و بهشت الهی نصیب آنهایی خواهد شد که از رفتارهای ناشایست جلوگیری می‌کنند. اما متاسفانه بسیاری از مردم این توصیه‌ها را رعایت نمی‌کنند و شاهد عصبانیت‌های مکرر در جامعه و حتی کشوری علیه کشور دیگری هستیم و دشمنان اسلام دست به تحرکات و بعضا توهین‌های علیه پیام اکرم(ص) می‌زنند که باعث عصبانیت رهبران دینی و جوامع اسلامی می‌شود.

جعفری فراهانی بیان کرد: متولیان فرهنگی جامعه در طبقات مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و حتی نظامی، وظیفه سنگینی دارند که باید به جامعه آگاهی دهند. وزارت فرهنگ و آموزش عالی، وزارت آموزش و پرورش باید به دانشجویان و دانش آموزان آموزش دهند؛ روحانیون و علما هم وظایف دیگری دارند که می‌توانند با تاکید بر مبانی دینی و صبر و تحمل در برابر خشم و غضب‌، مردم را آگاهی دهند تا رفتارهای ناشایست انجام ندهند؛ حتی پدر و مادرها وظیفه سنگینی دارند که می‌توانند فرزندان خود را به گونه‌ای تربیت کنند که در برابر درگیری ها و ناراحتی‌ها، صبور و بردبار باشند.

محصولات کشورهای خارجی و هالیوودی مملو از عصبانیت و خشم است/ الگوهای دینی و مذهبی آموزنده به درستی به جوانان امروز جامعه معرفی شوند

او در پایان به انتقاد از پخش فیلم‌های خشن در رسانه ملی، خاطرنشان کرد: متاسفانه محصولات کشورهای خارجی و هالیوودی که در ماهواره ها و بعضی هم از رسانه ملی پخش می‌شود، مملو از عصبانیت و خشم است که نتایج منفی در جامعه خصوصا در میان نسل جوان دارد؛ درحالی که باید فیلم‌های مناسبی همانند فیلم‌های «محمد رسول الله»، «مریم مقدس»، «اصحاب کهف»، «یوسف پیامبر» و … ساخته شود تا الگوهای دینی و مذهبی آموزنده به درستی به جوانان امروز جامعه معرفی شوند که قطعا نتایج خوبی را به دنبال خواهد داشت.

 

 

fa.shafaqna.com

Copyright © 2013 Moballeq, All rights reserved