چهارشنبه, 29 اسفند 1397 09:38

بهترین روسای جمهور آمریکا چه کسانی هستند؟

لینکلن در صدر و اوباما در میانه جدول

  جورج دبلیو بوش در میان دانشمندان علوم سیاسی که روسای جمهور را بررسی می‌کنند، محبوبیتی ندارد. میانگین نمره وی 37 است و در رتبه 35 قرار گرفته است. این بدترین رتبه در میان روسای جمهور از زمان هربرت هوور است.

............

 در سالگرد تولد جورج واشینگتن، دو دانشمند علوم سیاسی نتایج بررسی توسط استادان دانشگاه که در زمینه روسای جمهور تخصص دارند را منتشر کردند. من به این بررسی که توسط جاستین وان از دانشگاه ایالتی بویس و برندون روتینگهاوس از دانشگاه هوستون انجام شده است، علاقه دارم. آنها در این بررسی درباره مهارت ها و توانایی های قانونگذاری، دیپلماتیک و نظامی روسای جمهور سوال کرده اند. این جوانب رویکرد خوبی به دانشمندان علوم سیاسی داده است تا عملکرد روسای جمهور را مورد بررسی قرار بدهند.

بدون هیچ گونه شگفتی، آبراهام لینکلن، جورج واشینگتن و فرانکلین دلانو روزولت با فاصله ای زیاد از دیگر رقبا در صدر این لیست قرار دارند. دیگر نفرات لیست 10 نفر اول را تدی روزولت، توماس جفرسون، هری ترومن، دوایت آیزنهاور، بیل کلینتون، اندرو جکسون و وودرو ویلسون تشکیل می دهند. از دیگر موارد مهم این بررسی می توان به نکات زیر اشاره کرد:

باراک اوباما با کسب رتبه 18 در میانه این لیست قرار گرفته است، یعنی پایین تر از جورج اچ دبلیو بوش (پدر) و بالاتر از جیمز پولک. میانگین نمره اوباما از 0 تا 100، نمره 58 بود که کمی بالاتر از میانگین نمرات است. وی در زمینه درستی و امانت نمره خوبی کسب کرده است اما در زمینه مهارت قانونگذاری، دیپلماتیک و نظامی، نمره وی کمی بالاتر از میانگین بوده است. وی همچنین پس از بوش، به عنوان رئیس جمهوری که باعث به وجود آمدن بیشترین قطب بندی ها شده است، قرار گرفت.

جورج دبلیو بوش در میان دانشمندان علوم سیاسی که روسای جمهور را بررسی می کنند، محبوبیتی ندارد. میانگین نمره وی 37 است و در رتبه 35 قرار گرفته است. این بدترین رتبه در میان روسای جمهور از زمان هربرت هوور است. بوش در زمینه مهارت قانونگذاری و درستی نمره کمی بالاتر از میانگین را به دست آورده است، اما در زمینه مهارت های نظامی و دیپلماتیک نمره ای زیر میانگین دارد.

دانشمندان علوم سیاسی چه کسی را دوست دارند؟ وقتی این رتبه بندی را با میانگین نظر کارشناسان که توسط نیت سیلور جمع آوری شده است، مقایسه می کنیم، متوجه می شویم که بیل کلینتون برنده بزرگ آن است. وی در بررسی جدید در رتبه 8 قرار دارد، اما در بررسی مورخین که پیش از این انجام شده بود، رتبه 18 را در اختیار داشت. جورج بوش پدر هم اوضاعش بهتر شده است (در این بررسی رتبه 17 و در بررسی سیلور رتبه 22 را دارد)، ویلیام هاوارد تافت (20 در مقابل 25)، مارتین ون بورن (25 در برابر 31) و بنجامین هریسون (29 در برابر 34) را در اختیار دارند.

دانشمندان علوم سیاسی چه کسی را دوست ندارند؟ مجدداً با دیگر بررسی ها مقایسه می کنیم و متوجه می شویم که جان اف کندی از رتبه 9 به 14 تنزل پیدا کرده است. دیگر کسانی که رتبه شان بدتر شده است شامل اولیسس گرانت از 23 به 28 و ریچارد نیکسون از 29 به 34 می شوند.

وان و روتینگهاوس همچنین درباره این که درخصوص کدام رئیس جمهور مبالغه شده است و کدام دست کم گرفته شده است هم سوال کرده اند. این سوالی از روی حیله و تزویر است چون نمره دادن به روسای جمهور همیشه از روی تزویر است. اما من فکر می کنم دانشمندان علوم سیاسی روسای جمهور را در مقایسه با عملکرد خودشان مقایسه می کنند.

درباره چه کسانی مبالغه شده است؟ بیشترین اشاره در این رابطه مربوط به کندی، رونالد ریگان، جکسون، ویلسون و جفرسون است. آیزنهاور، جورج بوش پدر و ترومن هم بیشتر از بقیه دست کم گرفته شده اند. لیست کسانی که از نظر من درباره آنها مبالغه شده است شامل کندی، ریگان و ویلسون و شاید جکسون می شود. اما من جیمی کارتر و ریچارد نیکسون هم را اضافه می کنم. برای کسانی که دست کم گرفته شده اند من گرانت و بعضی اوقات هاردینگ و فورد را هم اضافه می کنم. البته من از این که بعضی می گویند آیزنهاور و ترومن دست کم گرفته شده اند تعجب می کنم.

............

منبع: بلومبرگ ویو/ مترجم: حسین هوشمند

http://www.irdiplomacy.ir/fa/

Copyright © 2013 Moballeq, All rights reserved