سه شنبه, 03 بهمن 1396 23:08

حامیان اصلی تروریسم درخاورمیانه

خاورمیانه یکی از مناطق حساس جهان

خاورمیانه یکی از مناطق حساس جهان و مهم از نظر ژئوپلتیکی، ژئواکونومیکی و ژئوکالچری است. که هرکدام از موقیعت ها در جایگاه خود هم امتیازاتی و هم معایبی برای منطقه دارد. اما آنچه که خاورمیانه را درجهان شاخص کرده است  این است که به عنوان  شاهرگ انرژی جهان می باشد بطوری که اکثر کشورها برای تامین انرژی خود چشم به این منطقه دوخته اند. این منطقه با همه امتیازاتی که دارد که مهمترین آن منابع عظیم و بی حدو حصر انرژی است .اما همواره محیط پر آشوب و ماءمن کشورهای بیگانه و گروه ها یا گروهک های تروریستی است. دراین یادداشت کوتاه  نگارنده قصد دارد مخاطبان را با حامیان اصلی گروه های تروریستی دراین منطقه آشنا سازد و دروغ بودن  گفته های برخی از افراد(جان کری)  که پایه های حکومتی و اساس حکومت آنان بر دروغ استوار شده است را اثبات کند که ایران حامی هیچ گروه یا حتی یکی از افراد تروریستی نیست. ابتدا چند گروه تروریستی در خاورمیانه را معرفی می کنیم :

 داعش "

دولت اسلامی در عراق و شام" یا "داعش " گروه مسلحی است که با تفکرات سلفی افراطی و تروریستی، در تلاش است در سوریه و عراق "خلافت اسلامی" ایجاد کند. سرکرده این گروه تروریستی "ابوبکر البغدادی" نام دارد. این گروه "دولت اسلامی در عراق" در 15 اکتبر 2006 و پس از نشست شماری از گروه‌های مسلح در عراق شکل گرفت. پس از هلاکت "ابوعمر البغدادی" در 19/4/2010 "ابوبکر البغدادی" به عنوان جایگزین وی معرفی شد.با روی کار آمدن ابوبکر البغدادی، دامنه عملیات و حملات این گروه تروریستی وسعت گرفت و همزمان با آغاز بحران در سوریه، عناصر این گروه در سوریه نیز فعال شدند.

"جبهه النصره

درسوریه گروه "جبهه النصره لاهل الشام" در اواخر سال 2011 و با آغاز بحران و جنگ در سوریه به عنوان شاخه گروه "دولت اسلامی در عراق" تشکیل شد و به سرعت به یکی از گروه‌های مطرح در این عرصه تبدیل گشت. در 9/04/2013 ابوبکر البغدادی سرکرده "دولت اسلامی در عراق" در پیامی صوتی ادغام "جبهه النصره" و "دولت اسلامی در عراق" را اعلام کرد تا بدین ترتیب گروه "دولت اسلامی در عراق و شام" شکل بگیرد. عناصر "داعش" از اواخر دسامبر 2013 و اوایل سال 2014 و با آغاز عملیات نیرهای ارتش عراق برای پاکسازی الانبار، وارد شهر فلوجه در این استان شدند. گروه موسوم به "جبهه النصره لاهل الشام" از گروه‌های وابسته به القاعده در سوریه است که عقاید آن بر پایه تفکرات سلفی افراطی استوار شده است، که با حمایت و پشتیبانی جریانها و کشورهای خارجی به سرعت به یکی از قدرتمندترین جریانها در جنگ با مردم و ارتش سوریه تبدیل شد.عناصر این گروه تروریستی به دلیل داشتن تجارب بسیار در جنگهایی مانند عراق، افغانستان و لیبی، نسبت به دیگر گروه‌های تروریستی سازماندهی‌ بیشتری دارند. عناصر جبهه النصره به طور مستقیم از دفتر طیفور در استانبول و اتاق عملیات بین‌المللی که در مرز ترکیه و سوریه تشکیل شده است، دستور می‌گیرند. به نوشته هفته نامه فرانسوی اوکانارد آنشینیه، این دفتر اتاق شامل افسران فرانسوی، آمریکایی، قطری و ترک است.  بیشتر عناصر جبهه النصره در واقع تروریستهایی هستند که قبلا در جنگهایی دیگر مانند عراق، افغانستان، چچن و دیگر کشورها حضور داشتند؛ به همین دلیل آنان تجارب بسیاری را از اینگونه خون ریزی‌ها با خود به سوریه آوردند. عناصر این گروه از کشورهای مختلف به سوریه آمده اند که اکثر آنان عرب، ترک، ازبک، چچنی، تاجیک، و اروپایی هستند. این عناصر برای عضویت در جبهه النصره باید از سوی یکی از افراد مورد اعتماد تأیید شوند. پس از افشای جنایتهای عناصر جبهه النصره در سوریه و کشتار بی رحمانه زنان و کودکان و شهروندان بی‌دفاع، آمریکا که همواره از مخالفان مسلح و ادامه جنگ در این کشور حمایت کرده، مجبور شد گروهک النصره را در فهرست سازمانهای تروریستی خود قرار دهد. که این موضوع با اعتراض سرکردگان این گروه مواجه شد.

*گروه "توحید و جهاد"

این گروه به سرکردگی "ابومصعب الزرقاوی" در سال 2004 و بیعت او با "اسامه بن لادن" سرکرده سابق "القاعده"،  به شاخه سازمان القاعده در عراق تبدیل شد. این گروه با گسترش عملیات خود به یکی از قدرتمندترین گروه‌های تروریستی در عراق تبدیل شد، پس از هلاکت زرقاوی در سال 2006 "ابوحمزه المهاجر" به عنوان سرکرده این گروه تعیین شد.

*احرارالشام

در ابتدای تأسیس این گروهک، مؤسسه "المناره البیضاء" در بیانیه‌ای با اعلام تشکیل "احرار الشام" تأکید کرد که این گروه وابسته به جبهه النصره است. گروهک "احرار الشام" مجموعه‌ای از گروه‌های سلفی افراطی در سوریه است که با استمرار بحران در سوریه، در سال 2011 برای جنگ با ارتش و نیروهای امنیتی به هدف براندازی نظام این کشور ایجاد شد. عبدالرحمن السوری  سرکرده این گروهک است. برخی از گروهک‌های این مجموعه عبارتند از قوافل الشهدا و انصار الحق در استان ادلب، التوحید و الایمان در ادلب، شهبا در شهر حلب، حسن ابن ثابت در درعا و لب، صلاح الدین و عبدالفدا در حما.

*ارتش آزاد

این گروه تروریستی از عناصر مسلح و شبه نظامیانی تشکیل شده که برخی از آنها از نیروهای سابق ارتش و برخی نیز از کشورهای دیگر به سوریه اعزام شده‌اند.ترکیه و برخی کشورهای غربی و عرب حاشیه خلیج فارس به صورت ویژه از این گروه نظامی حمایت مالی،تسلیحاتی و لجستیکی می‌کنند، و نیروهای آن قبل از اعزام به سوریه در خاک ترکیه آموزش می‌بینند. "ریاض الاسعد" و "حسین هرموش" از بنیانگذاران و عوامل اصلی این گروه تروریستی هستند.ارتش آزاد مدعی است که زیر شاخه های بسیاری را در مناطق مختلف سوریه دارد که از شناخته شده ترین آنها می توان به "لواء الاحرار" و "لواء التوحید" اشاره کرد.

*فتح الاسلام

فتح الاسلام گروهی مسلح است که از اردوگاه آوارگان فلسطینی "نهرالبارد" در شمال لبنان اعلام موجودیت کرد. این گروه تروریستی در فوریه 2006 تشکیل شد. اعضای فتح الاسلام تبعه کشورهای مختلف عربی هستند. در ابتدا "یوسف شاکر العبسی" سرکردگی این گروهک را برعهده داشت. دولت اردن در سال 2002 العبسی را به قتل یک دیپلمات آمریکایی متهم کرد. اردن العبسی را به همراه ابومصعب الزرقاوی در سال 2004 به اعدام محکوم کرد. ولی خبرگزاری فرانسه به نقل از یک افسر ارتش لبنان تأکید کرد که العبسی احتمالا از جمله کسانی بود که توانست از اردوگاه نهر البارد فرار کند.

درنهایت  کمکهای حامیان خارجی همچنان به دست این گروه ها می‌رسد. این کمکها در قالب حمایتهای مالی، تسلیحاتی، لجستیکی، اطلاعاتی، آموزشی و غیره از سوی حامیانی مانند عربستان و قطر و ترکیه به همراه چند کشور غربی، موجب ادامه جنگ و ویرانی در سوریه و دیگر کشورها شده است.

 این گروه ها تنها تعدادی از گروهک های تروریستی هستند که در این منطقه فعالیت می کنند و تعدادی نیز حتی پا را فراتر از منطقه گذارنده اند و  به فعالیت های تروریستی می پردازند. یکی از افرادی که از حامیان قوی تروریست هاست بندر بن السلطان است او حتی دولت روسیه را نیز تهدیدکرد،  بطوری که بندربن سلطان گفته بود می توان به مسکو تضمین داد بازی های المپیک زمستانی از حملات این گروه ها در امان بماند البته این در صورتی است که پوتین در ارتباط با پرونده سوریه همکاری کند.پای ثابت دیگر این ماجرا آمریکا و اسرائیل است که از حامیان اصلی تروریست ها و کشورهایی که از این تروریست ها حمایت می کنند می باشد. این دو  که همواره از بی ثبات بودن کشورهای خاورمیانه بهترین استفاده را کردنده اند همواره نیز در تلاش اند که این بی ثباتی ادامه پیدا کند تا بتوانند اولا به مقاصد سیاسی خود که عبارتنداز : دخالت درامور داخلی کشورها منطقه، ایجاد حکومت های همسو با خود، وابستگی کشورها به خود (ازلحاظ امنیتی و اقتصادی) استفاده از منابع انرژی کشورها به نفع خود، تحمیل فرهنگ خود براین کشورها و همواره خود را به عنوان ناجی نشان دادن در درگیری های منطقه ای است ، دست یابند. البته درمیان این حامیان عربستان که وضع حال مشخصی دارد چون منشاء اصلی سلفی گری و وهابیت در این کشوراست و به عنوان پایگاه های تروریستی در منطقه است و هیچ شک و شبهه ای درآن نیست اما کشورهای غربی و بالاخص آمریکا که همواره با پوستینی گوسفندگونه وارد ماجرا می شود و که درباطن خود گرگ و حامی اصلی و بلامنازع و مشوق تمام این تروریست هاست .باید گفته شود اقای جان کری شما که ایران را حامی تروریست در منطقه می خوانید پس سلاح های آمریکایی در دستان این گروهک ها چه می کند ؟ اگر ایران حامی تروریست هاست چرا افراد عربستانی، دانمارکی، آذربایجانی و... به مبارزه با دولت سوریه می پردازند؟ به این آمار توجه کنید: گزارشي كه توسط روزنامه انگليسي "اينديپندنت" منتشر شده است نشان مي دهد كه بيش از 100 تروريست انگليسي در سوريه به سر مي برند و در كنار تروريست هاي سوري به اقدامات تروريستي مي پردازند. همچنين نشريه "فيگارو" نيز در گزارشي افشاگرانه از حدود 80-50 تن از تروريست هاي فرانسوي درسوریه خبر داد. نشريه "اشپيگل" نيز از حضور تروريست هاي آلماني در سوريه خبر داده بود. همچنين نشريه "ژيلاندز پوستن" نيز در گزارشي از حضور بيش از 45 تروريست دانماركي در سوريه خبر داد. طبق گزارشات حدود 100 تروريست هلندي نيز به سوريه اعزام شده اند."  آقای کری اینان که از هم کیشان و هم ریشان خودتان هستند ! پس ایران در کجای این ماجراست؟ البته این موضوع برکسی پوشیده نیست که آمریکا یک دروغگوی بزرگ است و نقش شیطانی خود را همواره و درهر حالتی ایفا می کند چه در حالت دوستی باشد چه درحالت دشمنی. و درآخر کلامم را با سخن امام خمینی (ره) پایان می دهم که فصل الخطاب همه این بیانات است. حضرت امام خمینی معتقد بودند که آمریکا « شیطان بزرگ » است یعنی در مقایسه با سایر قدرت های استکباری اولا نقش بنیادی و مرکزیت دارد و دیگر کشورها اقمار او به شمار می آیند. ثانیا او ـ که شیطان بزرگ است ـ جمعی از شیطان های کوچک را همیشه به صورت ایادی و عوامل خود به بهره برداری علیه مسلمین و مردم جهان به تحرک و فعالیت های مخرب درمی آورد.

منبع:/vasojuybari.blogfa.com

 

Copyright © 2013 Moballeq, All rights reserved