جمعه, 03 اسفند 1397 20:26

مبلّغ مذهب حقّه تشيّع

آيت‌الله العظمي مظاهري در ديدار رئيس و اعضاي هيأت‌ امناي دفتر تبليغات اسلامي قم

ضمن ابراز خرسندي فراوان از فعّاليّت‌هاي مؤثّرِ علمي و تبليغي دفتر تبليغات اسلامي،  اظهارداشتند: بحمدالله دفتر تبليغات اسلامي، علاوه بر سابقه درخشان، جايگاه مطلوبي در عرصه فرهنگ داخلي و بين‌المللي دارد و جايگاه آن در مجموعه حوزه علميّه، جايگاه ارزشمند و با اهميّتي است.

ایشان با اشاره به حسّاسيت موضوع تبليغ اسلام و تشيّع، به تشريح برخي از ابعاد و لوازم مؤثّر در تبليغ پرداخته و افزودند: امروزه تبليغ در کشورهاي غربي و نيز تبليغ در کشورها و مناطقي که اهل سنّت در آن سکونت دارند، از حسّاسيت ويژه و ظرافت خاصّي برخوردار است و متصديان امر و دست‌اندرکارانِ اعزام مبلّغين، لازم است تا نسبت به حسّاسيت و ظرافت اين موضوع واقف بوده و در اعزام مبلّغين، دقّت لازم را به کار گيرند.

این مرجع تقلید، با تأکيد بر این که مبلّغان اسلام و تشيّع بايد به سه سلاح علم، تقوي و عقلانيّت مجهّز باشند، تصريح کردند: مبلّغين اعزامي به کشورهاي غربي بايد با بهره‌گيري از اين سه سلاح، جواناني دين‌دار و معتقد به اسلام و تشيّع تربيت کنند و با به کارگيري استدلال به همراه تدبير و عقلانيت، به سؤالات و شبهات مطرح شده، پاسخ دهند.

حضرت آيت‌الله مظاهري، تبليغ در مناطق سنّي‌نشين را حسّاس‌ترين نوع تبليغ در شرايط فعلي دانسته و اظهار داشتند: مبلّغ مذهب حقّه تشيّع، بايد از هرگونه تندروي پرهيز کند و مراقب باشد که سخنان يا رفتار او باعث تحريک احساسات يا اهانت به مقدّسات پيروان ساير مذاهب اسلامي نشود.

معظم له، به ضرورت اجراي روش «تقيّه‌مدارايي» در امر تبليغ تأکيد کرده و خاطرنشان ساختند: روش ائمّه‌طاهرين«عليهم‌السّلام» در ترويج اسلام و تشيّع و تبليغ دين، تقيّه‌مدارايي بوده است و مبلّغان گرامي بايد با پيروي از روش ايشان، ضمن ترويج دين و مذهب، اسرار تشيّع را حفظ نمايند.

ايشان اختلاف و تفرقه بين مسلمانان را بزرگ‌ترين خطر تهديدکننده براي اسلام و مسلمين برشمره و تصريح کردند: نتيجه تندروي‌هاي بي‌جا، گفتار و کردار تفرقه‌افکن و تنش‌آفرين، پيدايش گروه‌هاي تکفيري و انحرافي، نظير القاعده و سلفيّون است که امروزه خسارات عظيمي بر پيکر دنياي اسلام وارد ساخته‌اند.

حضرت آيت‌الله مظاهري در اين زمينه افزودند: تحريک احساسات پيروان ساير مذاهب و اهانت به مقدّسات آنان، حاصلي جز قتل عام شيعيان به دست گروه‌هاي تکفيري ندارد و اين، خسارت بزرگي براي تشيّع محسوب مي‌شود.

خاطرنشان می شود: در ابتداي اين ديدار حجت ‌الاسلام و المسلمين دکتر احمد واعظي، رئيس دفتر تبليغات حوزه علمیه قم ، گزارشي از عملکرد و برنامه‌هاي این مرکر ارائه کرد.

خبرگزاری حوزه

Copyright © 2013 Moballeq, All rights reserved