جمعه, 03 اسفند 1397 20:34

لعن در زیارت عاشورا

نقش انسان های آخرالزمان

در مورد شهادت امام حسین علیه السلام و وقایعی که تداعی گر عاشوراست چیست؟ آیا در لعن زیارت عاشورا؛ «اللَّهُمَّ الْعَنْ أَوَّلَ ظَالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ آخِرَ تَابِعٍ لَهُ عَلَی ذَلِک» ما بر خود هم لعن می فرستیم؟

پاسخ

نقش افراد در آخر الزمان این است که در کنار امام حسین علیه السلام زمان خود باشند، نه در مقابل او؛ همین طور که در تعابیر دینی آمده: کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا؛ یعنی هر روز که بر ما می گذرد، در مظان آزمایش و امتحان هستیم.

در هر عصر و زمان، یزیدیانی هستند که بر همانند امام حسین علیه السلام که حامی دین و دیانت هستند، تیغ جفا و ظلم سرازیر می کنند، و به خاطر خواسته های شیطانی خود، دست به انجام هر کاری می زنند.

وقتی که با اهل بیت علیهم السلام همراه نبودیم یا از آنها جلوتر رفتیم و یا عقب ماندیم، عاقبتمان همان چیزی خواهد شد که نباید بشود. پس لعن و گرفتاری نصیب دشمنان خدا و دشمنان دوستان خدا است؛ نه محب خدا و محب دوستان خدا.

رسیدن به قله رفیع کمالات معنوی و انسانی بدون دوستی اولیاء الهی ممکن نیست و پذیرش اعمال و زحمات یک مسلمان در گرو محبت و ولایت اهل بیت علیهم السلام می باشد.

در زیارت امین الله می خوانیم: «خداوندا دل و جان مرا شیفته اولیای برگزیده ات قرار ده و مرا در زمین و آسمانت محبوب گردان»[1]

همچنین در زیارت جامعه کبیره می گوییم: «فمعکم معکم لا مع عدوکم؛ ای اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله من با شما هستم، نه با دشمن شما»[2]

 

پی نوشت ها:

[1] وسائل الشیعه، ج 14، ص 395.

[2] من لا یحضره الفقیه، ج 2، ص 613.

Copyright © 2013 Moballeq, All rights reserved