جمعه, 03 اسفند 1397 20:45

مکتب و مصلحت

سید عباس صالحی

صبر در سیره امام مجتبی (ع)

مرحوم استادمحمد محمدی اشتهاردی

نیایش هایی از امام حسن مجتبی (ع)

پروردگارا! تو بعد از تمامی مخلوقات باقی مانده

شخصیّت علمی امام حسن مجتبی(ع)

محمد جواد مروّجی طبسی

معدن حلم

آیت الله صافی گلپایگانی

زلال سخاوت

مرتضی عبدالوهّابی

قرآن در سخن امام حسن مجتبی (علیه السلام)

یکی از رسالت های مهم امامان معصوم تبلیغ دین

امام حسن (ع) هدیه الهی

در پانزدهم رمضان سال دوم و یا سوم هجرت خداوند سبحان بالاترین هدیه خویش را به بیت نبوت وامامت اهدا کرد.

شناسنامه امام حسن مجتبی(ع)

امام حسن(ع)، در سال سوم به دنیا آمد

تولیت اوقاف پدر

احمدزمانی

جانشینی امام حسن بعداز امیرالمومنین از قطعیات تاریخ است

چرا امام علی (ع) امامت حضرت امام حسن (ع) را بیان نکرد و در جواب کسانی که به حضرت علی (ع) گفتند با امام حسن (ع) بیعت کنیم یا نه حضرت علی (ع) گفتند خودتان می دانید خواستید بیعت کنید خواستید نکنید اختیار با خود شماست.

امام حسن (عليه السّلام) اسوه احسان

اگر به زندگي امام حسن مجتبي (عليه السّلام) براساس گزارش هاي قرآني و روايي و تاريخي نگاه گذرا شود به خوبي مي توان دريافت كه آن امام همام (عليه السّلام) الگوي كامل احسان بوده است.

نرمش قهرمانانه

اشاره ظریف رهبری به «صلح امام حسن»

فضائل امام حسن عليه السلام

در تاريخ خود مى‏نويسد: «كان الحسن رضى الله عنه له مناقب كثيرة، سيدا حليما، ذا سكينة و وقار و حشمة، جوادا، ممدوحا(6)؛ حسن [بن على داراى امتيازات اخلاقى و فضائل انسانى فراوان بود، او [شخصيتى ] بزرگوار، بردبار، با وقار، متين، سخاوتمند، و مورد ستايش بود.»
البته سبط اكبر پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله بايد چنين باشد، چرا كه متقين بايد داراى فضائل باشند. امام على عليه السلام فرمود: « فالمتقون هم اهل الفضائل (7)؛ پرهيزكاران، اهل فضائل هستند.»

اسرار صلح امام حسن(ع)

يكي از تعاليم مهمّ اسلام كه در جبهه برنامه‌هاي اسلامي

مهرباني با يتيمان

محبت و عطابخشي اهل بيت عليهم السلام به ويژه امام حسن مجتبي عليه السلام زبانزد عام و خاص گرديده بود. او كه داراي قلبي پاك و رؤوف و پر مهر نسبت به دردمندان و تيره‌بختان جامعه داشت،

اندرزی از حضرت امام حسن مجتبی (ع)

بدانید که همانا خدایتان شما را بیهوده نیافریده

صبر در سيره امام مجتبي (عليه‌السلام)

زندگي مردان بزرگ خدا هميشه پرحادثه است، حيات درخشان امام حسن (عليه‌السلام) از پرحادثه‏ترين زندگي رادمردان تاريخ است، با اين كه بيش از 48 سال عمر نكرد، و بر اثر زهري كه مزدوران معاويه به او خوراندند به شهادت رسيد، ولي در همين دوران كوتاه، همواره با باطل گرايان حق ستيز در حال نبرد بود، در عصر پدر، دوش به دوش او با منافقان و منحرفان ستيز كرد، در جنگ‏هاي بزرگ جمل و صفين و نهروان، قهرماني بي‏بديل بود، و به طور كلي نام او در پيشاني قاموس رنج‏ها مي‏درخشيد. وي در سخت‏ترين و تلخ‏ترين رخدادها پرچم نهي از منكر، مبارزه با نامردمي‏ها و طاغوت زدايي را برافراشت، و براي تثبيت‏ حكومت ‏حق، ايثارها و جانفشاني‏ها كرد.


Copyright © 2013 Moballeq, All rights reserved