جمعه, 03 اسفند 1397 20:30

فرزندان امام كاظم ( عليه السلام)

تقوا و پرهيزگارى و فضايل انسانى

در زندان های هارونی

«سیره رسول الله و اهل بیته‏»

آيا جعفر كذاب پسر امام هادي بود؟

آيا امام حسن عسكري عليه السلام برادري به اسم جعفر كذاب داشته است؟ اگر چنين است، پس چگونه او كه فرزند امام هادي و تحت تربيت او بود، دچار انحراف گرديد؟

امام موسي كاظم سلام الله عليه

گوشه اي از زندگاني امام موسي كاظم سلام الله عليه

نحوه معرفي امام كاظم عليه السلام به امامت

امامان گرامي ما را رسم بر اين بود كه براي شناساندن امام و مرجع علمي و سياسي و ديني بعد از خويش، به نام و شخص او تصريح مي‌فرمودند تا براي آنها كه مي‌خواستند از اين رهگذر سوء استفاده‌هاي سياسي بكنند، مَفري باقي نماند و هم شيعيان راستين، امام و جانشين واقعي را باز شناسند،

واقفه

اسم عام برای هر گروهی است که بر خلاف جمهور در یکی از مسائل امامت در قبول رای اکثریت توقف می کرده اند.

امام هادي عليه السلام و يك نكته از روانشناسي اجتماعي

در اين نوشتار قصد داريم تنها به عنوان نمونه، به ترجمه و شرح يكي از روايات صادره از ائمه‌ي معصومين (عليهم‌السلام) كه در آن به يك مسأله از مسايل روان‌شناسي اجتماعي اشاره شده است، بپردازيم. اين روايت از ميان روايات صادره از امام هادي (عليه‌السلام) انتخاب شده است.

دو دستگی در شیعیان امام کاظم(ع)و پیدایش فرقه «واقفه»

هدف از این تحقیق، بررسی شکافی است که پس از شهادت امام موسی کاظم(ع) (م799م/ 183 ق)

صفات ظاهري و باطني امام كاظم عليه السلام

نام امام هفتم ما، موسي و لقب آن حضرت كاظم (عليه‌السلام) كنيه آن امام "ابوالحسن" و "ابوابراهيم" است. شيعيان و دوستداران لقب "باب الحوائج" به آن حضرت داده‌اند. تولد امام موسي كاظم (عليه‌السلام) روز يكشنبه هفتم ماه صفر سال 128هجري در "ابوأ " اتفاق افتاد.

واقفیه و اندیشه واقفی گری پس از امام کاظم(ع)

«ولقد اخذ الله میثاق بنی اسرائیل و بعثنا منهم اثنی عشر نقیبا»

امام علي النقي عليه السلام و قدرت نمايي الهي

شخصيت تابناك دهمين امام و دوره زندگاني آن امام همام از ويژگي هاي خاص برخوردار است. دشمني بي حد و اندازه ي خلفاي عباسي با اهل بيت پيامبر عليهم السلام و حصر و حبس امامان شيعه از مهمترين اين ويژگي ها بود.
به بهانه ايام شهادت حضرت علي النقي، امام هادي عليه السلام گفتگويي با حجة الاسلام والمسلمين سيدرضا هاشمي گلپايگاني محقق و پژوهشگر در تاريخ اسلام انجام داديم تا از ابعاد تاريخي دوره امام دهم آگاه شويم.

شهادت

شیخ صدوق در عیون اخبار الرضا (ع) از طالقانی از محمد بن یحیی صولی از ابوالعباس احمد بن عبدالله از علی بن محمد بن سلیمان نوفلی از صالح بن علی بن عطیه

دشمني با امام كاظم عليه السلام

بردبارى و گذشت امام كاظم عليه السلام، بى مانند و سرمشق ديگران بود. لقب «كاظم » به دنباله نام آن گرامى، حاكى از همين خصلت وي و نشانه شهرت ايشان به كظم غيظ و گذشت و بردبارى اوست.

شهادت امام موسی بن جعفر (ع)

روز 25 رجب سالروز شهادت مردی است که به قدرت مسلط زمانه اش «نه» گفت

امام كاظم (ع) اسوه ظلم ستيزي

بي ترديد براي استواري و مقاومت در راه عقيده، پشتوانه اي قوي و نيرومند لازم است. طبق آموزه هاي قرآني بهترين پشتوانه هر انسان حقيقت طلبي، اتكا به حضرت پروردگار است و ميانبرترين و نزديك ترين راه در معرفت و قرب به حق، توجه به عبادت و معنويت است. خداوند متعال مي فرمايد: «از صبر و نماز ياري بجوييد.”(بقره/ 45)

موجبات شهادت امام موسی کاظم علیه السلام

انتم الصراط الاقوم و السبیل الاعظم و شهداء دار الفناء و شفعاء دار البقاء (1).

Copyright © 2013 Moballeq, All rights reserved